Egy régi-új műfaj meghonosítása Magyarországon
A TÁMOP-3.2.4.A-11/1-2012-0088 kódszámú pályázat következő rendezvényén az iskola könyvtárában az első osztályosok gyűltek össze meghallgatni az Aranyhalacska című mesét. A Papírszínház igazi színházi élménnyé varázsolta a meseolvasást.
A Papírszínház egy kihajtható fadíszlet. Ebben elevenedik meg a mese, nagy alakú illusztrációkat mutat egymás után a mesélő, s közben a háttérben olvassa, vagy mondja a történetet.
A képes meséskönyvhöz vagy a diavetítéshez képest a Papírszínház hatása sokkal élőbb, azaz átélhetőbb. Mivel a fakeretbe helyezett képek kerülnek a figyelem középpontjába, a mesélés folyamata így színházi – vagy még inkább: bábszínházi – jelleget ölt, és nem kell megszakítani a felolvasást és körbeadni a könyvet, hogy a gyerekek megnézhessék az illusztrációkat. A drámai hatást fokozza, hogy a képeket különböző sebességgel lehet cserélni és mozgatni.
A papírszínháznak (japánul kamisibáj/kamishibai) – mely a mesekönyveket mintegy színházzá alakítja – nagy hagyománya van Japánban. A középkorban nálunk is létezett egy hasonló műfaj, a vásári képmutogatóé. E különleges és ősi előadási módszert mutatja be a Csimota Kiadó Magyarországon hat klasszikus mese megjelentetésével. A sorozat – igazi projektmunka eredménye – szakértők, képzőművészek és írók bevonásával készült A mesesorozat a közreműködő szakemberek –pszichológus, gyógypedagógusok- munkája eredményeképpen egy olyan új terápiás eszközzé vált, mely a halmozottan fogyatékos, mozgáskorlátozott gyermekek speciális igényeihez alkalmazkodva lehetőséget teremt a gyógypedagógusok számára is, hogy egy eddig még nem alkalmazott eszközzel segítsék megőrizni és gyógyítani a sérült gyermekek lelki egészségét. Természetesen az ép gyerekek ugyanúgy élvezhetik az előadást. A sorozat nagy népszerűségnek örvend Franciaországban is.
A mese végén az iskolai könyvtárosok, pedagógusok egy módszertani előadást hallhattak a Csimota Kiadó egyik szakemberétől.
A tájékoztatón szó esett a papírszínházban rejlő lehetőségekről: tovább, másképp is lehet mesélni, bele lehet szúrni saját képeket, meg lehet változtatni a történetet, saját mesét lehet alkotni a gyerekek kreativitására építve, a korszerű pedagógiai módszerek alkalmazásával.
TÁMOP-3.2.4.A-11/1-2012-0088 Mesél a Papírszínház Egy régi-új műfaj meghonosítása Magyarországon |